Challenge Your Expenses!

I was listening to an old episode of the Afford Anything podcast, and one of the FI strategies discussed by J Money (blogger of budgetsaresexy.com fame) was CHALLENGE ALL THE EXPENSES! Continue reading “Challenge Your Expenses!”

FIRE – What does it REALLY mean?

If you’ve been following along, you know that FIRE stands for “Financial Independence, Retire Early.” It’s fine to just throw the term around, and make cutesy FIRE-related puns like “I’m all FIREd up!” and…I’ll spare you the rest. Continue reading “FIRE – What does it REALLY mean?”

The Power of YNAB – A Newbie Review

If you’ve been following along in my FIRE journey, you know that I’ve started the ball rolling by reducing our family expenses. I’ve invested $84 USD to access the budgeting tool at youneedabudget.com (YNAB), since I’ve had a great experience so far with the 34 day trial (currently on day 33). This post is NOT sponsored by YNAB!

The tool itself doesn’t “save you money”. However what it does do is change your mindset. Continue reading “The Power of YNAB – A Newbie Review”

Week 3 of achieving FIRE – The Side Hustle(s)

As discussed in my first post, there are 2 ways to achieve FIRE – one is save, save, save your money! The other is make, make, make more money! And then, invest the difference. My first few posts have focused only on saving money since I’ve become totally addicted to my new budgeting tool, YNAB. If you don’t know what YNAB is, FEAR NOT. Just read my post about it here. Today, I’d like to talk about my starting point on getting going with a side hustle.

A bit more on saving for FIRE…

Continue reading “Week 3 of achieving FIRE – The Side Hustle(s)”

Let’s talk about Food

As I’m sure with the case of many of you, I love food. My family loves food. FOOOD! The result of this is we spend WAY too much on it. Our grocery food budget in past months have been topping out at over $1000 for 2 adults and one child. That doesn’t even count eating out. I joined a youneedabudget.com (YNAB) Facebook group recently to get tips on the tool, and someone posted they were spending $350 on groceries in a month for 4 people (2 children). Ugh. Continue reading “Let’s talk about Food”

%d bloggers like this: